Гумати – маловитратний засіб вирішення проблем на посівах озимого ріпаку

/ п`ятниця, 12 Грудень 2014 / Опубліковано в Статті
гумати

У розвинених країнах гумати посідають важливе місце в технологічному ланцюжку вирощування сільгоспкультур. Вони використовуються разом із пестицидами й мінеральними добривами, оскільки допомагають вирішувати ряд проблем, перед якими звичайна технологія обробітку культур просто безсила.

Застосовуються гумати на всіх культурах для обробки насіння, обприскувань по листку і внесення з поливною водою у грунт. Родючість грунтів безпосередньо залежить від кількості в них гумусу, основною складовою якого є гумінові речовини. Вони ж, своєю чергою, поділяються на інертний гумін, активні гуминові та фульвові кислоти, солі яких називаються гуматами. Гумати – біологічно активні речовини, солі гумінових кислот, які утворюються у грунті в процесі розкладання органічної речовини рослин.

 

Передпосівна обробка насіння ріпаку гуматами

На посівах озимого ріпаку перед агрономом виникає ряд складних завдань. Деякі з них можна вирішити, обробивши насіння вугільними гуматами.

По-перше, незбалансоване мінеральне живлення. Нині багато господарств через фінансові труднощі не мають можливості вносити повний комплекс мінеральних добрив. Перш за все, економлять на мікроелементах. Гумати підвищують коефіцієнт засвоєння макро- і мікроелементів з грунту на 15-20% шляхом активізації всмоктуючої здатності кореневих волосків й активного переводу недоступних елементів живлення в засвоєні форми. Гумати є природними хелаторами і виконують буферну функцію у грунті. Тому не лише збільшують, а й балансують потрапляння елементів живлення у рослину.

По-друге, слабкий запас вологи в грунті часто призводить до засихання паростків. Це відбувається у зв’язку з розривом рівня капілярної вологи і кореневої системи. Обробка насіння гуматами активізує роботу мітохондрій і клітинних мембран, що збільшує енергію проростання на 5-10% і пришвидшує появу сходів на 1-3 діб залежно від умов зовнішнього середовища. Рослина розвивається швидше і встигає за рахунок коріння наздогнати відступаючу вологу.

По-третє, слабкий розвиток рослин через низьку активність корисних мікроорганізмів у прикореневій зоні. Гумат калію активізує їх розвиток і активність довкола насіння. Кількість корисної мікрофлори зростає у 3-5 разів. Це стосується і бактерій нітрифікаторів, азотофіксаторів і фосфоромобілізаторів, завдяки діяльності яких у грунті підвищується кількість азоту, фосфору, калію і мікроелементів у доступній для рослини формі. Також рослина отримує від організмів-симбіонтів антибіотики, гормони, ензими, регулятори росту й мінерали, за рахунок чого вона краще розвивається і сильніше чинить опір хворобам. Крім того, активний розвиток корисної мікрофлори стримує ураження ріпаку чорною ніжкою, бактеріозами та іншими захворюваннями.

По-четверте, слабкий розвиток кореневої системи, який призводить до випирання рослин у зимовий період. Гумат калію на ріпаку допомагає розвинути більш потужну кореневу систему, яка добре фіксує рослину в грунті і запобігає випиранню. Внаслідок вирішення перерахованих проблем значно підвищується морозостійкість рослин.

Обробка рослин ріпаку по вегетації гуматами

Завдяки гумітам вирішується ще одна проблема на посівах ріпаку – зниження стресів, викликаних обробкою пестицидами. Є недорогі «жорсткі» препарати, котрі добре контролюють бур’яни і хвороби, при цьому пригноблють культурні рослини. Дорогі препарати, хоча і містять антидоти, теж надають невеликий пригноблюючий ефект. Негативно впливають і токсини, що потрапляють у рослину в результаті розвитку хвороб, а також ті, що виділяються шкідниками. Гумати відновлюють нормальний метаболізм у клітках рослини і знімають пестицидний стрес. Культура нормально росте й розвивається, практично не пригноблюючись, а агроном може використовувати ширший спектр пестицидів за доступними цінами.

Несприятливі погодні чинники восени і зимою істотно впливають на зимостійкість посівів ріпаку, а навесні і літом знижують урожайність і якість насіння. Обробка посівів гуматами допомагає значною мірою усунути ці негативні дії.

Погане зимування слабких посівів. Обробка ріпаку восени у фазі 5-7 листків підвищує вміст цукру в клітинах, що допомагає знизити критичну для рослин температуру на 3-5 градусів в порівнянні з посівами, які відчувають брак цукрів. Обробка гуматами рослин активізує метаболічні процеси, нормалізує обмін речовин у тканинах рослин. У результаті рослина нарощує велику кореневу шийку з достатнім запасом поживних речовин, добре зимує і навесні швидко відновлює свій ріст.

Посуха на ріпакових полях призводить до значного недобору урожаю і зниження його якості. Гумати у такому випадку допомагають підтримувати нормальний обмін речовин у клітинах, попри підвищену концентрацію клітинного соку підвищують засвоєння води з повітря листовою масою. Це дозволяє рослині нормально зростати і розвиватися навіть в умовах посухи.

У баковій суміші з добривами гумат калію допомагає поліпшити мінеральне живлення рослин і заощадити засоби. Це відбувається за рахунок підвищення засвоюваності елементів живлення, що вносяться у баковій суміші з гуматом. Механізм дії простий. Гумати є природними хелаторами, а засвоєння макро- й мікроелементів в органічній формі значно вище і інтенсивніше, ніж у вигляді простих мінеральних солей. Маючи високу буферну, гумати акумулюють на своїй поверхні розчинені в робочому розчині добрива, що зменшує їх випаровування і непродуктивні втрати. Крім того, гумати покращують проникність клітинної мембрани в місці зіткнення з клітиною, тому вбирання елементів живлення у багато разів прискорюється (для калію, наприклад, у 100 разів). В обробленому гуматами листі збільшується синтез активних речовин, особливо ауксинів, які по флоемі потрапляють у коріння й активізують їх всмоктувальну функцію. Рослина додатково отримує з грунту розчинені макро- й мікроелементи, а також переводить нерозчинені елементи в засвоєний стан. Це дозволяє підвищити ефективність використання добрив на 20-25% і, відповідно, збільшити врожайність і якість продукції.

Розглянемо економічний бік питання. Норма внесення аміачної селітри становить 300 кг/га. Що ефективніше – використовувати 350 кг селітри або зробити передпосівну і 2-3 обробки гуматами в бакових сумішах по вегетації? Вартість додаткових 50 кг селітри – 165 грн/га (ціна 3300 грн/т). Вартість вугільних гуматів для такої схеми внесення сягає близько 30-40 грн/га. Різниця у витратах – 125 грн/га. Різниця у результаті викоритсання: від 50 кг селітри маємо незначний приріст урожаю, від гуматів – підвищення олійності насіння на 2-3% і врожайності більш ніж на 6-17% за рахунок поліпшення живлення рослин і вирішення цілого комплексу проблем, що виникають у період вегетації.

Як правильно вибирати гумат

На ринку представлено багато видів продукції, що містить солі гумінових кислот або гуминоподібні речовини. На що потрібно звертати увагу, аби не витратити даремно гроші й отримати добрий результат від застосування препарату?

  1. Вартість обробки 1 га коливається у межах 9-50 грн/га. Вона залежить від норми внесення на гектар і вартості препарату. Оскільки в рідких препаратах, представлених на ринку, вміст гумінових кислот становить 2-18%, то і норма внесення сягає 0,5-2 л/га при ціні 30-100 грн/л. Вугільні гумати містять більш ніж 80% гумінових кислот і мають норму внесення 50 г/га, що становить менш як 10 грн/га. Тому перед придбанням підрахуйте кількість і вартість діючої речовини в препараті, аби не платити «за воду».
  2. На якість внесення гуматів впливає їх розчинність. Не всі сухі та рідкі гумати розчинні на 100%. Рідкі гумати після промерзання дають осад, який забиває форсунки. Перед купівлею поцікавтеся розчинністю гумату у колег, які вже його використовували.
  3. На ефективність внесення гуматів позначається біологічна активність складових речовин. Чим більше біологічно активні гумінові кислоти, що входять до складу препарату, тим більше вони впливають на підвищення урожайності і якість продукції. Біологічна активність, у свою чергу, залежить від сировини, з якої добуваються гумати. Це може бути сировина, що містить як природні гумінові кислоти – гній, компост, сапропель, торф, буре вугілля, так і штучні гуміноподібні речовини, вироблені з побічних продуктів лісопереробної та паперової промисловості. Гумати, утворені природним чином, активніше і сильніше, ніж хімічно синтезовані, впливають на рослину. Активність їх залежить від того, скільки тривав процес гуміфікації органічного матеріалу. Вона зростає від компосту (період гуміфікації 3-12 міс.) до бурого вугілля (70 млн років). Перевірити активність гуматів дуже просто: зробіть у господарстві контрольні обробки різними препаратами.
  4. Не останню роль у виборі гуматів відіграє й основа солі – натрій чи калій. Кожному агрономові відомо, що надлишок натрію призводить до зменшення постачання калію у клітину. Це елементи-антагоністи. Для нормалізації фізіологічних процесів і протидії стресам клітинам рослини перш за все потрібний калій. Тому гумати цього елемента ефективніші, і саме вони використовуються у рослинництві.
  5. Транспортування і зберігання препарату. Гумати випускаються у вигляді розчинів, паст і порошку. Купуючи їх у порошку, ви перевозите концентровану діючу речовину з вмістом солей гумінових кислот більш як 80%, а не воду, що вимагає значно менших витрат. Зі зберіганням сухих гуматів зимою проблем не виникає, на відміну від рідких продуктів.

Застосовувати чи ні гумати на полях – вирішувати Вам. Пле при цьому пам’ятайте слова академіка Д. Прянішникова «Брак знань не можна замінити надлишком добрив».

Тарас КОРНІЄНКО, агроном, комерційний директор ТОВ «Агротехносоюз»

ДОГОРИ